14.10.2018 Koncerty obojowe

Z wielką radością zapraszamy Państwa na kolejny koncert z cyklu Muzyka Mistrzów Baroku. Tym razem nasze muzyczne spotkanie wypełni muzyka przeznaczona na obój i jego odmiany: oboe d’amore (obój miłosny) oraz corno angelico, obecnie znanego jako corno inglese (rożek angelski). Usłyszą Państwo kompozycje Georga Philippa Telemanna: Uwerturę –  suitę C – dur (TWV 55:C6)  oraz Koncert na duet obojów miłosnych z towarzyszeniem orkiestry (TWV 52:A1) , Koncert B – dur na Corno Angelico Antona Millinga,  a także przepiękny Koncert Es – dur  na obój solowy z akompaniamentem orkiestry najwybitniejszego z synów Jana Sebastiana –  Carla Philippa Emanuela Bacha. Utwory te zabrzmią w wykonaniu wspaniałych solistek – Luise Baumgartl z Niemiec, a także stale współpracujących z zespołem Diletto: Katarzyny Pilipiuk oraz Małgorzaty Józefowskiej.

Na koncert zapraszamy ze wstępem wolnym. Do zobaczenia!

 

12.08.2018 Marcin Mielczewski – Vesperae Dominicales

Ze szczególną przyjemnością zapraszamy na koncert, który stanowi nie tylko ucztę estetyczną – jako, że zabrzmią nań wspaniałe kompozycje jednego z największych mistrzów wczesnego baroku polskiego –  ale także wyjątkowe doświadczenie obcowania z ową literaturą muzyczną w sposób najpełniejszy, gdyż oryginalnie dlań przewidziany: jako element XVII – wiecznego nabożeństwa nieszpornego.

Marcin Mielczewski (1600 – 1651) był muzykiem w kapeli króla Władysława IV Wazy w której występował do 1644 r., wykonując muzykę religijną i świecką, w tym włoskie opery powstające dla dworskiego teatru króla Władysława IV. Około roku 1645, został kapelmistrzem zespołu biskupa wrocławskiego i płockiego Karola Ferdynanda Wazy, który był bratem króla. Ze swym nowym patronem przebywał w jego rezydencjach w Wyszkowie i Broku na Mazowszu oraz na Śląsku, a także dość często przyjeżdżał do Warszawy.  Kapelmistrzostwo Mielczewskiego było najbardziej prestiżowym stanowiskiem muzycznym zajmowanym przez Polaka w ówczesnej Rzeczypospolitej. Sam Mielczewski był także najbardziej znanym w Europie polskim kompozytorem XVII w. Jego utwory znano w ośrodkach niemieckich, w Danii, Gdańsku, na Śląsku, Morawach i Słowacji, Ukrainie, w Rosji i przypuszczalnie w Paryżu. Manuskrypty Mielczewskiego można znaleźć również w archiwach w Wilnie co może stanowić dowód na wykonywanie jego utworów także w Diecezji Wileńskiej, do której należała parafia w Białymstoku. Ciekawostkę stanowi fakt, iż na kompozycjach Marcina Mielczewskiego wzorowali się ukraińscy i rosyjscy twórcy wielogłosowej muzyki cerkiewnej.

Jego Vesperae Dominacales   – Psalmy Nieszporne przeznaczone na chór solistów, chór ripieno i orkiestrę, zostaną ukazane w ich pierwotnym kontekście, jako fragment nabożeństwa nieszpornego, którego istotną częścią jest chorał gregoriański .  Na rzecz niniejszej rekonstrukcji muzyczno – historycznej  odpowiednie śpiewy chorałowe dobrano z unikalnego zbioru – Antyfonarza Piotrkowczyka (1592), będącego w użyciu po Soborze Trydenckim na ziemiach polskich. Podczas koncertu antyfony oraz hymn usłyszą Państwo wykonaniu Scholi Gregoriana Sancti Casimiri pod kierownictwem Mariusza Perkowskiego.

Całość poprowadzi Anna Moniuszko.

Na koncert zapraszamy ze wstępem wolnym.

25.03.2018 J.S. Bach – Pasja według św. Jana

Niektóre dzieła pozostawiają w nas niemożliwy do zatarcia ślad – wykraczają poza sferę czysto muzyczną, otwierając nam drzwi do świata najgłębszych przeżyć i wzruszeń. Taką kompozycją niewątpliwie jest jedno z arcydzieł muzyki oratoryjnej  – „Pasja według św. Jana” Johanna Sebastiana Bacha.  Dramatyczne świadectwo męki Chrystusa, spisane ręką jego ukochanego ucznia, w bachowskim ujęciu zyskuje szczególny wymiar: to nie tylko opowieść o ostatnich godzinach życia Jezusa, lecz natchnione wyznanie wiary jednego z największych twórców w historii muzyki. Poruszające, gdyż niezwykle osobiste spojrzenie na Mesjasza jako Człowieka, Człowieka zdradzonego, wyszydzanego, poniżanego, torturowanego, którego miłość do ludzi zawiodła na krzyż. „Brzemię jego losu spoczywa na każdym z nas” – zdaje się mówić w swym dziele najsłynniejszy z rodu Bachów, zaś jego geniusz sprawia, iż muzyka przemienia słuchaczy w naocznych świadków ostatniej drogi Zbawiciela.

Ten wyjątkowy utwór po raz pierwszy zabrzmi w Polsce w pełnej obsadzie wykonawczej, z użyciem kontrafagotu barokowego, który to instrument przyjedzie do nas z Lipska, a zagra na nim Heide Panzier (Niemcy).

Partię przewodnika po historii męki Pańskiej – Ewangelisty wykona Gernot Heinrich (Austria). Pozostałe partie solowe wykonają: Ewa Leszczyńska – sopran, Michał Sławecki  – kontratenor, Maciej Falkiewicz – baryton i Piotr Zawistowski – bas.  Towarzyszyć im będzie orkiestra i chór Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO , pod kierownictwem Anny Moniuszko

Na ten szczególny koncert zapraszamy Państwa 25 marca, w niedzielę o godz. 18.00 do Auli Magna Pałacu Branickich.  Wstęp wolny.

25.02.2018 Muzyka na dworze Burbonów

Kolejną edycję cyklu „Muzyka Mistrzów Baroku” otwieramy koncertem, który wypełni muzyka mistrzów francuskich z XVII i XVIII wieku oraz nawiązującą do różnych narodów ówczesnej Europy suitę G.Ph. Telemanna – Les Nations.   W wykonaniu orkiestry Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO,  prowadzonego od pulpitu przez Martynę Pastuszkę, usłyszą Państwo kompozycje:

A. Campra – Suita z baletu Tancrede 

G. Muffat – suita Eusebia ze zbioru Florilegium Primum 

J-B. Lully Passacaille z opery Armide 

G. Ph. Telemann  – Suita Les Nations 

Na muzyczną ucztę w stylu francuskim zapraszamy w dniu 25 lutego 2018  o godz. 18.00 do wspaniałych wnętrz Auli Magna Pałacu Branickich, którego architektura i ówczesne wyposażenie wnętrz, sprowadzane przez Jana Klemensa Branickiego prosto z Francji, zyskały mu  zasłużone miano Wersalu Północy.  Dzięki wsparciu finansowemu ze strony budżetu Miasta Białegostoku koncert odbędzie się ze wstępem wolnym. Zapraszamy!

17.12.2017 J.S. Bach – Oratorium na Boże Narodzenie

Zapraszamy na absolutnie wyjątkowe wydarzenie! Po raz pierwszy w Białymstoku zabrzmi „Weihnachtsoratorium” („Oratorium na Boże Narodzenie”) BWV 248 Jana Sebastiana Bacha.

To jedno z trzech oratoriów, obok „Oratorium na Wielkanoc” i „Oratorium na Wniebowstąpienie” powstałych  pod koniec twórczej działalności Bacha, w latach 1734 i 1735, z okazji najważniejszych świąt religijnych. Jego poszczególne kantaty zostały  po raz pierwszy wykonane podczas sześciu najważniejszych świątecznych dni od 25 grudnia 1734 do 6 stycznia 1735 roku. Pierwsza z nich opisuje narodziny Jezusa, druga – objawienie pasterzom, trzecia – adorację pasterzy, czwarta – obrzezanie i nadanie imienia Chrystusowi, piąta – podróż mędrców ze wschodu, szósta – adorację mędrców.  W niedzielę 17 grudnia (godz.18.00), w przepięknej scenerii Auli Magna Pałacu Branickich,  usłyszą Państwo Kantaty przeznaczone na pierwszy, drugi i trzeci dzień świąt Bożego Narodzenia.

W wykonaniu udział wezmą uznani na krajowych i zagranicznych scenach soliści: Karol Kozłowski (Ewangelista, tenor), Artur Janda (bas), Marcin Gadaliński (kontratenor altowy) oraz Marta Wróblewska (sopran). W postać Anioła wcieli się zaś Małgorzata Trojanowska. Towarzyszyć im będzie chór i orkiestra Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod kierownictwem Anny Moniuszko.

Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białystok oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, zapraszamy na koncert ze wstępem wolnym. Tego nie można przegapić!