Fundacja Pro Anima zaprasza na przepiękny Wielkanocny koncert oratoryjny, organizowany w ramach cyklu “Muzyka Mistrzów Baroku“, który odbędzie się w dniu 27 kwietnia 2019 r. o godz.: 19.00 we wspaniałej Auli Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. W repertuarze kompozycje dwóch najznamienitszych twórców epoki baroku – “Let God arise” HWV 256a ze słynnego zbioru “Chandos Anthems” Georga F. Haendla oraz “Wielkanocne oratorium” (Oster – Oratorium) BWV 249 Johanna S. Bacha.
Dzieła te zabrzmią po raz pierwszy w Białymstoku. W koncercie wezmą udział wspaniali soliści: Małgorzata Trojanowska (sopran), które wykona partię solową w anthemie Haendla oraz Marta Wróblewska (sopran), która zaprezentuje arię solową w bachowskim oratorium oraz Marcin Liweń – kontratenor altowy, Karol Kozłowski – tenor oraz Jarosław Bręk. Na instrumentach historycznych towarzyszyć im będzie artyści z Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Wrocławia i Warszawy, wchodzący w skład orkiestry i chór Zespołu Muzyki Dawnej “Diletto”. Koncert poprowadzi dyrygent Anna Moniuszko.
Dzięki wsparciu finansowemu ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Białystok i Województwa Podlaskiego, koncert odbędzie się ze wstępem wolnym dla publiczności.
Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie – takiej świątecznej uczty nie można opuścić!
MAŁGORZATA TROJANOWSKA – sopran
Edukację muzyczną rozpoczęła grą na skrzypcach. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku. W 2008 roku ukończyła dyrygenturę chóralną w klasie prof. B. Sawickiej, w 2011 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. Ewy Iżykowskiej i wciąż pozostaje pod jej opieką wokalną. Warsztat wokalny doskonaliła również podczas kursów wokalnych z wybitnymi śpiewakami, m.in.: A. Garancią, O. Pasiecznik, I. Kłosińską, M. Rzepką. Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej Diletto A. Moniuszko. Jako solistka uczestniczy w wielu ciekawych wydarzeniach artystycznych. Zainaugurowała sezon Opery i Filharmonii Podlaskiej 2018/19 pod batutą M. J. Błaszczyka, wykonując partię solową w Angelusie W. Kilara. Z Brandenburską Orkiestrą Państwową i chórami z Polski, Białorusi i Niemiec zaśpiewała Te Deum W. Kilara pod dyrekcją M. Wolińskiej. Wykonała partię solową w IX Symfonii Beethovena oraz Mszy St. Nicolai J. Haydna z orkiestrą Filharmonii Kaliskiej (dyr. A. Klocek). Kilkakrotnie uczestniczyła w prawykonaniach utworów współczesnych kompozytorów polskich, ostatnio – „Stabat Mater” M. Nagnajewicza na orkiestrę i chór dziecięcy w OiFP pod dyrekcją E. B. Rafałko. Przygotowuje się m.in. do wykonania partii Hanny w Strasznym Dworze S. Moniuszki w Filharmonii Częstochowskiej.
MARTA WRÓBLEWSKA – sopran
Doktor habilitowany sztuki, kierownik artystyczny Zespołu Wokalnego Ensemble QuattroVoce. Adiunkt na białostockim Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym UMFC, nauczyciel śpiewu w Zespole Szkół Muzycznych oraz zastępca dyrygenta Chóru Miasta Białegostoku.
Koncertowała w kraju i zagranicą (Andora, Belgia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Litwa, Białoruś). Występowała m.in. u boku Kevina Kennera, Andrew Parrotta, Vincenta Dumestre’a. Ma w dorobku około 100 utworów kantatowo–oratoryjnych, pieśni oraz partie operowe. Dokonała wielu prawykonań.
Brała udział w prestiżowych festiwalach, m.in. w: Festival de Musica Antigua de los Pirineos (Hiszpania), Festiwalu Muzyki Dawnej im. Św. Kazimierza (Litwa), Festiwalu w Ambronay (Francja), Misteria Paschalia, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater.
Wielokrotnie koncertowała z orkiestrą barokową Concerto Polacco, Ars Nova, Subtilior Ensemble i Diletto. Współpracowała z zespołami: Le Poème Harmonique, Arte dei Suonatori, Il Tempo, Capella Cracoviensis, Ensemble Hildebrandt 1719.
Ma w dorobku ponad dwadzieścia płyt kompaktowych solowych i kameralnych (DUX, Acte Préalable, Musicon). Płyta Pieśni Kurpiowskie Szymanowski Górecki Moryto nagrana przez Chór OiFP, na której wykonuje partie solowe została uhonorowana Nagrodą Fryderyk 2009 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.
W roku 2005 otrzymała Puchar Rektora Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie jako laureatka I miejsca VI Konkursu Moniuszkowskiego Pieśń Wieczorna.
W roku 2018 artystka została Laureatką Stypendium Artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku i Nagrody Przewodniczącego Rady Miasta Białystok dla Nauczycieli – Animatorów Kultury.
MARCIN LIWEŃ – kontratenor altowy
W 2012 ukończył studia magisterskie na wydziale wokalnym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, studia licencjackie ukończył na Akademii Muzycznej im. J.I. Paderewskiego w Poznaniu. Kształcił się na kursach mistrzowskich u Ali Simoni, Paula Esswooda, Michael’a Chanse’a, Artura Stefanowicza, Marka Rzepki. Otrzymał tytuł magistra biotechnologii na Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. Koncertuje jako solista i kameralista z repertuarem oratoryjno koantatowym z okresu renesansu i baroku. Występował na najważniejszych festiwalach muzyki dawnej w Polsce: Misteria Paschalia, Opera Rara, Wratislavia Cantans, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Śpiewał również na festiwalach w Austrii, Niemczech, Francji i Hiszpani. Pracował z takimi dyrygentami jak Vincent Dumestre, Giovanni Antonini, Paul McCreesh, Marcin Szelest, Jan Tomasz Adamus. W lipcu 2014 z zespołem La Tempesta nagrywał utwory Mikołaja Zieleńskiego ze zbioru Offertoria et Communiones totius anni. W maju 2013 z zespołem Sabionetta dokonał nagrań płyty „Podobieństwo żywota krześcijańskiego, XVI – wieczna muzyka polska”.
KAROL KOZŁOWSKI – tenor
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz warszawskiej ASP. Laureat II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclèe (Rumunia, 2005). Nominowany do Paszportu Polityki 2013 w kategorii: muzyka poważna. W latach 2007-2009 był solistą Opery Wrocławskiej, w której zadebiutował jako Alfred w Zemście Nietoperza J. Straussa i gdzie śpiewał również w Czarodziejskim flecie W. A. Mozarta, Cyruliku sewilskim G. Rossiniego, Otellu G. Verdiego, Raju utraconym K. Pendereckiego i Króu Rogerze K. Szymanowskiego. Występował na scenach m. in Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze (Cyrulik sewilski G. Rossiniego), Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium (Włoszka w Algierze G. Rossiniego), Opery Kijowskiej (Król Roger K. Szymanowskiego), Narodniego Divadla w Brnie (Ferrando w Cosi fan tutte W. A. Mozarta) oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, gdzie śpiewał w m. in w Lukrecji Borgii G.Donizettiego, Borysie Godunowie M. Musorgskiego, Elektrze R. Straussa, Katii Kabanowej L. Janačka, Królu Rogerze K. Szymanowskiego, Strasznym dworze S. Moniuszki, Madame Butterfly i Manon Lescaut G. Pucciniego oraz w Diabłach z Loudun K. Pendereckiego.
Jest cenionym wykonawcą dzieł barokowych m.in. partii Ewangelisty w obu Bachowskich pasjach. Śpiewał pod batutą m. in. Fabia Biondiego, Andreasa Speringa, Andrew Parrotta, Konrada Junghänela, Christophe’a Rousseta, Joshuy Rifkina, Helmutha Rillinga, Benjamina Bayla, Jordiego Savalla, Jerzego Maksymiuka i Jana Tomasza Adamusa. Występował w operach: J. Ph. Rameau – Pigmalion i Les Indes galantes oraz G. F. Haendla – Alcina, Tamerlano i Ariodante. Dla wydawnictwa DUX zarejestrował kilka albumów z liryką wokalną, kilkakrotnie nominowanych do nagrody Fryderyk m.in. Pieśni I. J. Paderewskiego a także dwa Schubertowskie cykle: Die schöne Müllerin i Winterreise.
JAROSŁAW BRĘK – bas-baryton
W latach 1984-1996 śpiewał w Poznańskich Słowikach prof. Stefana Stuligrosza. Ukończył Wydział Wokalny Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie śpiewu prof. Jerzego Artysza. Wyróżniony przez swoją uczelnię medalem Magna Cum Laude za wybitne osiągnięcia artystyczne. Jest laureatem nagród na konkursach wokalnych w Barcelonie, Vercelli i Lizbonie. Dwukrotnie nominowany do Paszportu Polityki. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego oraz Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa Lubuskiego.
Od 2000 roku jest czołowym solistą Warszawskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi oraz filharmoniami w Polsce i za granicą. Śpiewał na scenach i estradach Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Austrii, Rumunii, Wysp Kanaryjskich, Japonii, Libanu, Ukrainy, Rosji, Francji, Monaco, Szwajcarii, Belgii, Czech, Litwy, Łotwy, Anglii i Izraela. Współpracował ze 150 orkiestrami i 200 chórami z całego świata, wykonał ponad 20 partii operowych oraz ponad 140 dzieł oratoryjnych. Występował podczas znaczących festiwali, m. in. Easter at King`s College Cambridge, Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal L. van Beethovena.
Ważnym nurtem jego działalności są recitale pieśni, które wykonywał m. in. w Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Studio Koncertowym im. W. Lutosławskiego w Warszawie, Zamku Królewskim w Warszawie, Sali Chełmońskiego w krakowskich Sukiennicach. Dokonał wielu nagrań archiwalnych, a także nagrał około 30 płyt CD, wielokrotnie nagradzanych Fryderykami oraz nagrodą Złotego Orfeusza. Wydane przez NAXOS nagranie Stabat Mater K. Szymanowskiego w 2009 roku otrzymało nominację do nagrody Grammy.
Jarosław Bręk prowadzi klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Poznaniu, jego studenci i absolwenci są laureatami wielu konkursów wokalnych. Jest Dyrektorem Artystycznym Festiwali Muzycznych w Drezdenku, Krzyżu Wlkp. i Międzyrzeczu.
LUISE BAUMGARTL – obój barokowy
Urodziła się w Freital, niedaleko Drezna i dorastała w muzycznym domu. Swoje pierwsze lekcje na flecie i oboju pobierała w klasie Lisy Ballschieter w Szkole Muzycznej w Schwerin. Swoją muzyczną edukację kontynuowała pod okiem Gerd-Albrechta Kleinfelda w Hanns Eisler College w Berlinie, by następnie naukę gry pobierać u Hansa Elhorsta na Uniwersytecie Muzycznym we Freiburgu. W tamtym czasie też zaczęła interesować się wykonawstwem historycznym, w wyniku czego podjęła studia u Martin Stadlera na Uniwersytecie Artystycznym w Bremen. W 2000 r. zdobyła drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie H?ndlowskm w Halle, podobnież i w roku 2003 na Konkursie G. Ph. Telemanna w Magdeburgu, gdzie została uhonorowana również nagrodą specjalną za najbardziej stylową ornamentację. Dokonała szeregu nagrań koncertów obojowych i kompozycji kameralnych Georga Philippa Telemanna wraz z niemiecką orkiestrą La Stagione Frankfurt dla wydawnictwa specjalizującego się w muzyce poważnej – CPO (Classic Production Osnabrück). Naucza gry na oboju, a także stale koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą wraz z zespołami: La Stagione, Ensemble la Fontaine i Concerto poetico.
ZESPÓŁ MUZYKI DAWNEJ „DILETTO”
Powstał w 2005 roku, jako wyraz zainteresowań i poszukiwań dotyczących wykonawstwa muzyki dawnej. Jego skład tworzą zarówno muzycy wokaliści, jak i instrumentaliści. Kierownictwo artystyczne sprawuje założyciel i dyrygent Anna Moniuszko. W repertuarze zespołu znajdują się utwory instrumentalne oraz wokalno – instrumentalne epoki baroku, w tym wielkie oratoria: Mesjasz i Izrael w Egipcie G.F.Haendla, Oratorium na Wniebowstąpienie: Lobet Gott in seinen Reichen J.S.Bacha, a także pasje: J. S. Bacha – Pasja według św. Jana i Brockes Passion G.F.Händla oraz ody: H.Purcella – Hail, bright Cecilia! i G.F.Haendla Eternal source of light divine. Dorobek artystyczny DILETTO stanowią również wykonania sceniczne dzieł operowych H.Purcella (Dido and Eneas oraz The Fairy Queen), G.B.Pergolesiego (La Serva Padrona), J.Blowa (Venus and Adonis), N.Piccinniego (polskie prawykonanie La buona figliuola oraz Il Cavaliere per amore) oraz A.Sacchiniego (polskie prawykonanie opery La Contadina in corte). Ideą, która przyświeca artystom wchodzącym w skład zespołu jest prezentacja muzyki dawnej zgodnie z wymogami historycznej stylistyki wykonawczej. W swej działalności DILETTO dużą uwagę zwraca na propagowanie twórczości dawnych kompozytorów polskich, w tym nowo odkrytych, których dzieła wciąż pozostają nieznane szerszej publiczności. W tym nurcie zespół DILETTO, nagrał dwie płyty pt. Andrzej Siewiński – opera omnia oraz Dawni Mistrzowie – nowo odkryci, które ukazały się w serii w wydawniczej Polska Muzyka Dawna (Polish Early Music) wytwórni DUX. Zespół bierze regularny udział w festiwalach, w tym m.in.: Wschód Kultury – Inny Wymiar (część Europejskiego Stadionu Kultury), Festiwal Sztuk Dawnych – Imieniny Izabeli Branickiej, Salezjańskie Lato w Przemyślu oraz Forum Musicum we Wrocławiu.
trąbki barokowe : Paweł Hulisz (I), Ostap Popowicz (II), Aneta Mścisz (III)
kotły: Paweł Szewczyk
flet prosty: Katarzyna Czubek (I), Luise Baumgartl (II)
oboje barokowe: Luise Baumgartl (I), Katarzyna Pilipiuk (II)
fagot: Szymon Józefowski
skrzypce I: Paweł Polak (koncertmistrz), Natalia Moszumańska, Jadwiga Korzeń , Małgorzata Góraj
skrzypce II: Anna Polak, Julia Dombek, Urszula Laskowska -Bogusłowicz
altówki: Radosław Koper, Anna Mikołajczak
wiolonczela: Krzysztof Dombek
kontrabas: Rafał Makarski
pozytyw: Anna Filus
ANNA MONIUSZKO – dyrygent
Ukończyła Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w klasie dyrygowania prof. Bożenny Sawickiej, emisji głosu – prof. Cezarego Szyfmana oraz Podyplomowe Studium Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy (2004) otrzymując dyplomy z wyróżnieniem. W roku 2010 otrzymała stopień doktora, zaś w 2015 – doktora habilitowanego w specjalności Dyrygentura. W roku 2003 rozpoczęła pracę zawodową w białostockiej Filii AMFC (obecnie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina) jako asystent w klasie dyrygowania prof. Bożenny Sawickiej, obecnie zaś jako adiunkt Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego UMFC. W tym samym roku podjęła współpracę z Chórem Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, z którym jako dyrygent zdobyła wiele nagród w konkursach w kraju i za granicą, a także szereg nagród indywidualnych dla Najlepszego Dyrygenta Konkursu. W roku 2005 założyła Zespół Muzyki Dawnej DILETTO, który specjalizuje się w wykonawstwie utworów epoki baroku. Anna Moniuszko jest laureatką Stypendium dla Młodych Twórców (2009) oraz Stypendium dla Twórców Profesjonalnych (2010) ufundowanych przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Jest pomysłodawcą i koordynatorem białostockiego cyklu koncertów Muzyka Mistrzów Baroku, prezentujących twórczość dawnych kompozytorów w historycznych wnętrzach Białegostoku. Jest Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Sztuk Dawnych – „Imieniny Izabeli Branickiej”, którego ideą jest przybliżenie współczesnej publiczności kultury i sztuki z czasów świetności dworu Branickich w Białymstoku. Od 2016 roku jest również Dyrektorem Międzynarodowego Konkursu Chóralnego „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku. Za swą dotychczasową działalność została uhonorowana Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku (2016).